![]() ![]() ![]() ![]() ![]() | |
Tento web je provozován na systému CMS. |
Ráj maminek a dětíVe Mšeně zahájilo činnost občanské sdružení Mateřské centrum „Mšenské sluníčko“
Mateřská dovolená bývá pro některé maminky utrpením. Škodolibě lze dodat: „Děti jsou štěstím rodiny, ale denně půl hodiny“. Její zpestření nabízí Mateřské centrum Mšenské sluníčko o. s. V něm ji lze příjemně prožít v kolektivu maminek a s dětmi. Je jakousi kombinací dětských jeslí s domovem. Je přístupné vždy od pondělí do pátku, v době od 8,30 h do 13 h. Maminky s dětmi od 0 do 5 roků sem mohou přijít kdykoliv a také odejít. Na každý den je připraven program a na jeho přípravě se mohou také podílet maminky. Děti si dělají, co samy chtějí a co je baví. Poznávají nové kamarády a maminky přítelkyně. Nemusí být tak připoutané doma mezi čtyřmi stěnami. Mohou se zde pobavit, něco se naučit, vyměňovat si zkušenosti a pro kolektiv připravovat zábavný program. Mají své děti pod dohledem. Nabízí se jim možnost pohlídání dětí, pokud se potřebují dostavit k lékaři, nebo něco vyřídit na úřadě.
Připojíte se k nim? Mateřské centrum zatím sídlí v budově základní školy. Pokud se zajímáte o jeho využívání bližší informace získáte na tel. 737 058 502, nebo osobně u paní Renáty Šimíčkové, Hlovecká 363, Mšeno (vedle školy). Koblihy, hodně jídla, pití a veselá zábava, to je pravý masopust. U dětí s maminkami, pořádaný 15. února v Mateřském centru Mšenské sluníčko, byl trochu jiný. Ve školní družině základní školy, na stolech talíře s koblihami, sušenkami a čokoládovými oplatkami a nealkoholickými nápoji charakterizovaly Dětský masopust a sloužily k občerstvení hostí, jak se sluší a patří. Káva a čaj je osvěžovaly. Ani „motorky“ nezahálely. Malí „motoristé“ jezdili jako závodníci. Jízda se neobešla bez nehody. Tu a tam došlo k pádu a převrácení „ motorky“ bez zranění a poškození. Takové nehody by si přáli dopravní policisté. Že by ve Mšeně vyrůstali příští motocykloví závodníci? Příští stavbaři ze stavebnice stavěli věže, brány hradů a části budov.
Děti se ještě nenabažily hraní. Do nenasytného šaška házely balónky. Za správné trefy dostávaly odměnu. Potom hledaly poklad skřítka Vojtíška. Prohledaly každou skrýš. Radost z nálezu byla obrovská. Objevovaly zabalené krabičky. Ukrývaly klíčenky, stavebničky, panenky a různé drobnosti. Poklad je poklad. Nastal čas k obědu, a tím i k odchodu domů. Drobotině se těžko odcházelo. Brzy, to záleží na maminkách, sem budou moci docházet každý den. Jan Bursa Užijme si mat Spousta maminek prožívá mateřskou dovolenou tak, že si říká: „Nějak to přežiju a vrátím se do práce, zpátky mezi lidi.“ Většina maminek se obdobím mateřské dovolené doslova prokousává, a když mají pak nastoupit do zaměstnání, bývají většinou na konci svých psychických sil. Sama se mateřskou taky prokousávám, a napadlo mne, že musí existovat způsob jak si mateřskou užít a nejenom jí přežít.
Co vlastně mateřské centrum je
V poslední době se centra stávají spíš středisky komunitního dění, zejména na malých městech a v obcích, kde není nic, co by lidi spojovalo. Mateřské centrum zakládá ten, kdo má potřebu realizace, ochotu pracovat pro druhé, má určité znalosti a dovednosti, je zainteresován na cíli, který mu uspokojuje jeho potřeby. Mateřská centra vznikají jako společenství aktivních žen na mateřské dovolené. Jsou založena na práci dobrovolníků. Jako dobrovolnice pracují ženy velmi intenzivně během celé své mateřské dovolené. Využívají své profesní znalosti a dovednosti, které mohou v této pozici rozvíjet a posilovat. Tuto činnost vykonávají v tomto rozsahu většinou jen přesně vymezenou dobu. Stávají se dobrovolnicemi na dobu určitou – dobu mateřské dovolené. Placené zaměstnankyně většina center nemá, ať už z důvodu nedostatku financí nebo prostě proto, že dobrovolné pracovnice chod centra zcela zajistí. V mateřském centru může žena uspokojit svoje potřeby společenských kontaktů, předávání rodičovských zkušeností, ale zároveň zde může nalézt profesní uplatnění a rozvoj. Mateřské centrum může v budoucnosti nabídnout všem maminkám bohatou paletu nejrůznějších akcí, kurzů a přednášek, rekvalifikačních seminářů, které budou určeny nejen maminkám na mateřské dovolené a jejich ratolestem, ale i jejich rodinným příslušníkům a budoucím maminkám. Společně se maminkám většinou podaří i ovlivňovat činnosti a dění ve městě a často i prosadit u zastupitelů společné zájmy (vybudování nových hřišť, podpora projektů pro děti apod.). K informacím o činnosti Mateřského centra se ještě vrátíme v příštím čísle Mšenských novin. |