
© 2025 VIZUS | webmaster
Tento web je provozován na systému CMS.
|
Dny evropského dědictví
… jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů a i dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví. V České republice se nezpřístupňují pouze historické památky, které jsou oficiálně prohlášeny kulturními památkami, jako jsou známé hrady, paláce a katedrály, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.
V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti a je v nich vybíráno vstupné, bývá v tyto dny nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). Desítky měst a obcí připravují komponované programy pro své občany i turisty. V rámci EHD (European Heritage Days, dále EHD) je obdobným způsobem kladen důraz také na zpřístupnění movitého kulturního dědictví.
V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá národní zahájení. Partnery hlavního garanta jsou Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Dny evropského dědictví v České republice mají podporu vrcholných vládních činitelů a orgánů. Ta dává Dnům evropského dědictví v České republice patřičný význam a rozměr a vůči světu jasně signalizuje vztah nejvyšších autorit státu k našemu zděděnému kulturnímu odkazu. Od roku 2001 se součástí Národního zahájení EHD stalo i udílení titulu Nositel tradice lidových řemesel ministrem kultury ČR. Pojďme se podívat, co v rámci tohoto projektu nabídlo Mšensko.
 Vodárna Vojtěchov V rámci Dnů evropského dědictví byla v sobotu 19. 9. 2009 v době od 14 do 16 hodin veřejnosti zpřístupněna vojtěchovská vodárna. Vodárenský mistr pan Jan Krúpa v této době provedl strojovnou několik skupin návštěvníků. Dozvěděli jsme se, že se jedná o první skupinový vodovod v Čechách. Před jeho zřízením chodili mšenští občané v době nedostatku vody do studánky ve Hlovci. Vydatnost hloveckého pramene byla jeden kbelík za hodinu. Později byl objeven pramen na Šibenci, vyhloubena studna a voda potrubím přivedena do Mšena. Po ochabnutí šibeneckého pramene stálo Mšeno opět před problémem, kde vzít vodu. Zásluhou osvíceného učitele Josefa B. Cinibulka byla v roce 1921 založena společnost pro zřízení společného vodovodu. V roce 1923 ve Vojtěchově vodárna stála, jak o tom dosud svědčí nápis na staré budově.
První vodovod vedl do Mšena a Sedlce. Nejzajímavější pro návštěvníky jsou chodby, které jsou vyhloubeny ve skalních štěrbinách, kudy přitéká voda. Chodby jsou místy vysoké až 180 cm a široké 50–60 cm. Uprostřed podlahy vede přívodní kanál pro vodu. Nejdelší chodba je 70 m dlouhá a zasahuje pod blízké parkoviště. Jedná se o dokonalou práci místních kameníků a snad i srbských zajatců. Ve Vojtěchově v době budování chodeb byli dva kováři, kteří neustále kopáčům ostřili otupené nástroje. Z vodárny je voda čerpána výkonnými čerpadly do sběrných nádrží na Romanově a Žluči. Čerpadla jsou skutečně výkonná, protože překonávají převýšení 190 m. Voda je čerpána z pramenů z pod návrší nad Stříbrníkem a z Planého dolu. Je výborné kvality, mírně zásaditá. Upravuje se pouze chlórováním – část přímo ve vodárně a zbytek chlóru se přidává do sběrných nádrží.
Olešno Mezi památky kulturního dědictví můžeme beze sporu zařadit ves Olešno. První zmínka o ní je z roku 1414, kdy patřila k hradu Houska. Po třicetileté válce se původně česká ves poněmčila. Při sčítání obyvatel v roce 1930 se k české národnosti hlásilo 28 Čechů. Němců bylo evidováno 223. Tato skutečnost způsobila, že téměř veškeré obyvatelstvo Olešna bylo po válce odsunuto. Navzdory poválečnému odsunu se ve vsi zachoval ucelený soubor roubených chalup, díky kterým bylo Olešno v roce 1995 vyhlášeno vesnickou památkovou rezervací.
Za jádro středověkého původu můžeme považovat nepravidelnou náves na temeni návrší, obklopenou dnes šesti usedlostmi. Samostatná chalupnická enkláva se vyvinula asi až v 18. století. Zástavbu vesnice tvoří téměř výhradně roubené domy, typické pro oblast Kokořínska. Nejhodnotnější památkou lidové architektury je dům. čp. 12. Uprostřed návsi je bývalá obecní pastouška – čp. 8. V regionu poměrně vzácným příkladem přízemního domu je dům čp. 10. Prostředí návsi je dotvořeno neogotickým křížem z roku 1906, vidlicovitou obecní zvoničkou a kvalitními vysokými stromy.
 Penzion Ráj Penzion v Ráji je krásnou ukázkou citlivé renovace bývalého hospodářského stavení a jeho využití v dnešní době. K původně jednoduché přízemní chalupě s chlévem a jednou světnicí bylo v roce 1883 přistavěno další patro. Během let po odsunu německého majitele celý objekt značně utrpěl. Současný majitel ho v letech 1997-2000 velmi promyšleně zrenovoval a dnes se svými 16 lůžky slouží celoročně k rekreačním účelům.
 Slavnostní koncert Vyvrcholením Dnů evropského kulturního dědictví ve Mšeně byl koncert vážné hudby v kostele sv. Martina. Konal se pod záštitou Ministerstva kultury České republiky a uskutečnil se v rámci projektu Domovem české hudby, který se snaží obnovit provozování vážné hudby i na regionální úrovni. Dalším cílem projektu je připomínat dnes již polozapomenuté hudebníky, kteří v regionu žili nebo působili. Koncert ve Mšeně byl věnován vzpomínce na Antonína Liehmanna, prvního učitele Antonína Dvořáka, a na významného violoncellistu Ludvíka Peera, působícího v Anglii. S úvodním slovem vystoupil místostarosta Václav Novák. Asi padesát posluchačů si vyslechlo skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna, Johannesa Brahmse, Leoše Janáčka, Jeremiaha Clarka a Henryho Purcella, všechy pro varhany a trubku. Na varhany hrál Jiří Čipera, absolvent pražské AMU a konzervatoře v Ženevě. Na trubku se představil Jiří Bachtík, který svá studia dokončil na pražské AMU. Návštěvníci koncertu si mohli prohlédnout vystavené práce žáků ZUŠ Mšeno na téma Dílo Mistra Theodorika. Na závěr poděkoval účinkujícím i organizátorům koncertu pan farář Bohumil Bártek, který všem přítomným také požehnal.
|