
© 2025 VIZUS | webmaster
Tento web je provozován na systému CMS.
|
Za lidovou písničkou
Mšenské kou paliště hostilo druhý ročník Folklorního festivalu
Předpokládám, že obyvatelé mšenského regionu vnímají Základní uměleckou školu Mšeno jako instituci, jež se viditelně a slyšitelně zapisuje do kulturní rubriky společenského života. Tomuto vnímání pochopitelně nejvíce napomáhají koncerty a výstavy, jež z prostoru ZUŠky vycházejí, a není jich málo. O červnových aktivitách naší školy jsem již psal. Psal jsem také o zmlklých učebnách, když se naši žáci oddali prázdninám.
To avízované ticho bylo však jen imaginární. Na počátku srpna zde proběhla prázdninová výtvarná škola, které se účastnilo téměř 50 žáků, někteří členové pedagogického sboru tvořili Školní vzdělávací program na rok 2012-2012 a připravovali navíc Folklorní festival Mšeno 2012, jenž proběhl v sobotu 18. srpna v prostorách mšenského koupaliště.
   Festival zahájil dechový soubor Mělničanka, v jehož podání nejlépe zazněly skladby Františka Kmocha, jemuž byl v podtitulu festival věnován, u příležitosti 100 let od jeho úmrtí (30. dubna 1912). ZUŠ Mšeno se tak připojila ke kmochovským oslavám, jež vyvrcholily slavnostním koncertem v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (o účasti žáků a učitelů naší školy na tomto koncertě ve Valdštejnské zahradě v Praze jsem už psal).
 Českou dechovku vystřídal soubor peruánských indiánů Vanpa. Domorodé hudební nástroje, dechové a bicí, zněly pod širým nebem až příliš naturalisticky, to vše podbarveno nákladnými kroji a rázovitými tvářemi protagonistů pak způsobilo, že tento soubor přilákal do své blízkosti největší počet posluchačů.
 Jako třetí vystoupili Plzeňáci, neboli Plzeňský lidový soubor, jenž za pomocí téměř zapomenutých nástrojů, jako jsou dudy, niněra, vozembouch nebo fanfrnoch, uspořádal voničku lidových písní z jihozápadních Čech.
Pomalý soumrak se snášel do mšenského údolí za tesklivých tónů cimbálu, dominantního nástroje Mělnické cimbálovky. Písně jako Išel Macek do Malacek, Eště si já pohár vína zaplatím a mnohé další vykouzlily náladu, která snad dala zapomenout na všední starosti.
 Závěrem, s radostí nad skvěle vyprofilovanou akcí, děkuji spolupracovníkům a přátelům za vysoké pracovní nasazení při přípravě festivalu, za maximální vstřícnost a dobré nápady, za entusiasmus, který se dnes příliš nenosí, protože prvořadým předpokladem k jeho zvládnutí je vůle k činům. Jmenovitě děkuji mšenským baráčníkům v čele s paní rychtářkou Marií Červinkovou, kteří vítali návštěvníky festivalu a účinkující chlebem a solí, děkuji řediteli ZUŠky Mgr. Čeňku Hlavatému za skvělý tandem (navrhnu mu vytvořit společný dvojkajak, neboť s energií, jíž vládneme, bychom snad někde něco mohli vyhrát…), vposledku pak děkuji všem, kteří si našli cestu k lidové písničce. Ti, co to letos nezvládli, mají možnost příští rok 17. srpna, kdy proběhne třetí ročník Folklórního festivalu, Mšeno 2013.
PhDr. Josef Šebesta, Ph.D., vedoucí hudebního oboru |