Změny zákona o ochraně ovzduší
Dne 1. 9. 2012 nabyl účinnosti nový zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb., který přináší rozsáhlé změny včetně zrušení všech dosavadních právních předpisů v oblasti ochrany ovzduší.
Hlavní změny:
■ Kategorizace zdrojů Zákon již nepoužívá rozdělení kategorií zdrojů na malý, střední, velký a zvláště velký. V novém zákoně jsou v příloze č. 2 pouze vyjmenované stacionární zdroje. Spalovací zdroje se zařazují mezi vyjmenované a nevyjmenované nově podle příkonu, nikoliv výkonu.
■ Poplatky za znečišťování Poplatníkem poplatku za znečišťování ovzduší je provozovatel stacionárního zdroje uvedeného v příloze č. 2 k tomuto zákonu. Od poplatku za znečišťování se osvobozují znečišťující látky vypouštěné stacionárním zdrojem nebo zdroji v provozovně, u které celková výše poplatků za poplatkové období činí méně než 50 000 Kč. Neuvedené zdroje v příloze č. 2 (dříve malé) jsou od poplatků osvobozeny.
■ Kompenzační opatření Správní orgán nemůže vydat kladné závazné stanovisko k umístění nového zdroje, pokud by došlo v daném místě k překročení některého z imisních limitů nebo pokud je tento imisní limit již překročen. Tzn. v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší je možno povolit nový zdroj znečišťování ovzduší pouze při současném uložení opatření zajišťujících alespoň zachování dosavadní úrovně znečištění (tzv. kompenzačních opatření).
■ Kontrola spalovacích zdrojů na pevná paliva v domácnostech Nová právní úprava se výrazně dotkne domácností a drobných firem, jež používají k vytápění spalovací zdroje na pevná paliva o tepelném příkonu 300 kW a nižším. Zákon pro ně stanovuje novou povinnost kontrol technického stavu a provozu, přísnější emisní normy a zákaz spalování nekvalitních paliv (hnědé uhlí energetické, lignit, uhelné kaly a proplástky).
■ Nové emisní parametry kotlů na plynná, kapalná a pevná paliva pro domácnosti Spalovací zdroje na plynná, kapalná a pevná paliva o tepelném příkonu 300 kW a nižším, které budou uváděny na trh v České republice od 1. ledna 2014, budou produkovat výrazně nižší emise než dnes. Od 1. 1. 2014 budou totiž muset splňovat přísné emisní požadavky stanovené v příloze č. 10 zákona o ochraně ovzduší.
■ Jednodušší a efektivnější poplatky za znečišťování ovzduší Nový zákon významně zjednodušuje placení poplatků. Počet zpoplatněných látek je snížen z více než dvaceti na čtyři: tuhé znečišťující látky, SO2 (oxid siřičitý), NOx (oxidy dusíku) a VOC (těkavé organické látky). Poplatníky jsou pouze provozovatelé zdrojů vyjmenovaných v příloze č. 2 k zákonu o ochraně ovzduší. Podle jasně definovaných pravidel je taktéž možno snižovat výši poplatků, pokud provozovatel sníží emise nad rámec minimálních legislativních požadavků.
■ Povinnosti Provozovatel stacionárního zdroje je povinen dle § 17 provozovat spalovací stacionární zdroj na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, v souladu s minimálními požadavky uvedenými v příloze č. 11 k tomuto zákonu.
■ Kontrola technického stavu Provozovatel spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, je povinen zajistit provedení první kontroly technického stavu a provozu zdroje podle § 17 odst. 1 písm. h) nejpozději do 31. prosince 2016 a předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení této kontroly, vystavený odborně způsobilou osobou potvrzující, že stacionární zdroj je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a tímto zákonem.
■ Ohlášení Poplatník je povinen do 31. března roku následujícího po skončení poplatkového období podat krajskému úřadu poplatkové přiznání prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí podle jiného právního předpisu. Poplatkové přiznání není povinen podat poplatník, u něhož celková výše poplatků za provozovnu za poplatkové období činí méně než 5 000 Kč.
■ Vyhlášení nízkoemisní zóny Nový zákon zavádí nízkoemisní zóny, kdy obce a města budou mít možnost vyčlenit na svých územích zónu, do které nebudou moci vjíždět auta, která nesplňují emisní limity. Obce a města ale zároveň musí zajistit objízdnou trasu po silnici stejné nebo vyšší třídy. |