SedlecPohled na Mšeno od severuBoleslavská ulice a školaVýstava prací žáků ZUŠ na radnici

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

© 2025 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Na slovíčko se starostou


Rekonstrukce Boleslavské uliceRozhovor s Ing. Martinem Machem o pokračujících akcích na území nejen našeho města

Čilý stavební ruch na mnoha místech Mšena svědčí o pokračujících úpravách, které v dohledné době přinesou podstatná vylepšení života v našem městě. Mšenské noviny, jak je jejich tradičním zvykem, oslovily mšenského starostu se žádostí o rozhovor.

Čím se můžete pochlubit z dokončených rekonstrukcí?
V Nádražní ulici byla dokončena kanalizace, proto jsme požádali o kolaudaci. Asi za dva týdny požádáme o úsek Boleslavská. Dochází postupně k přebírání obou děl ze strany investora (město Mšeno) i budoucího provozovatele (Středočeské vodárny). Předpokládám, že v září se budou moci připojit jednotlivé nemovitosti. Platí schválené usnesení zastupitelstva: kdo se připojí do roka od kolaudace, neplatí část přípojky na veřejném prostranství, ale pouze úsek na svém pozemku. Kdo se připojí později, část na pozemku města mu bude odprodána.

Nyní začala druhá etapa rekonstrukce Boleslavské ulice, že?
Práce budou postupovat tak, že od křižovatky Nádražní – Hlovecká se hloubí dešťová kanalizace až ke služebně Policie ČR. Zároveň s tím se připravují dešťové vpusti pro komunikaci a také se budou zaúsťovat dešťové svody, které předtím sváděly vodu na chodníky. Až kanalizace postoupí za další křižovatku ulic Školní – Na Výsluní, zhotovitelská firma začne povrch ulice uvádět do podoby, jakou má úsek od Nádražní ven z města.
Rekonstrukce Boleslavské ulice
Pohybuje se na staveništi kromě rekonstrukční firmy ještě někdo jiný?
Od náměstí směrem k evangelickému kostelu probíhá skrývka zeminy v souvislosti se záchranným archeologickým výzkumem, který by podle slibu archeologů neměl trvat déle než měsíc, tedy zhruba do poloviny srpna. Druhý jízdní pruh musí zatím zůstat průjezdný, abychom dokázali zabezpečit zejména zásobování Domova seniorů, ale i stavby. Po skončení archeologického průzkumu po křižovatku s Havlíčkovou ulicí budeme jednat o tom, jak v tomto úseku pokračovat.

Důležitý moment – stav kanalizačních přípojek...
Když teď bude ulice „vyhrábnuta“ na pláň, je ideální čas výměny přípojek za poměrně levný peníz. Navíc město bude pravděpodobně (po schválení zastupitelstvem) moci nabídnout úhradu zemních prací. Pak zbude vlastníkům povinnost uhradit jen materiál. Kanalizační stoka je po proběhlých úpravách v dobrém stavu. Otázkou ovšem je kvalita jednotlivých přípojek. Ty by ve velké většině – ne-li všechny – stály za to vyměnit, neboť po rekonstrukci už Středočeský kraj do dalších výkopů v ulici nikoho nepustí.

Má město nějakou páku, která by přiměla vlastníky k výměně přípojky?
Vše je na zralé úvaze a prostých kupeckých počtech. Pakliže se vybuduje nová silnice s podložím, jež tu bude desítky let, nikdy v budoucnu se už nebude opravovat tak radikálním způsobem jako nyní. Pokud v budoucnu někomu praskne přípojka, bude jej to stát obrovské peníze. Navíc v prvních pěti letech, kdy jsou hlídány evropské peníze z projektů, není vůbec jisté, zda tam správce komunikace vůbec někoho pustí.
Rekonstrukce Boleslavské ulice
Bude město vlastníky kontaktovat a snažit se s nimi domluvit?
Už jsem o této záležitosti několikrát psal v Mšenských novinách. Nyní jsem o ní hovořil na Kulatém stolu s tématem kanalizací. Také jsem osobně jednal s několika vlastníky nemovitostí v ulici, v čemž budu pokračovat. Je tedy už skoro nejvyšší čas k rozhodnutí.

Kdo se postará o provedení vlastní přípojky?
Práce by realizovala firma provádějící rekonstrukci ulice, respektive dešťovou kanalizaci. Vlastníci by jí hradili pouze cenu materiálu a montáže (pokud zastupitelstvo schválí v září podporu v podobě úhrady zemních prací). Dlužno poznamenat, že cena by byla opravdu minimální. Podle odhadu by cena přípojky včetně zemních prací neměla překročit 2 tis. Kč za metr. Za předpokladu, že město zaplatí zemní práce, by se cena pro vlastníky měla pohybovat kolem jedné třetiny výše uvedené částky. Některé přípojky jsou v provozu i 60 let, takže je otázkou, jak dlouho ještě vydrží.

Jaká je situace s chodníky?
Po dobu výstavby zůstane vždy alespoň jeden chodník průchozí. V úseku před základní školou se na chodnících již pracuje. Je to v úseku, kde jsou sadové obruby. Místo autobusové zastávky musí zatím počkat do doby, dokud nebude vybudována konstrukce vozovky.
Rekonstrukce Boleslavské ulice
Jak probíhá rekonstrukce Mělnické ulice?
Ta pokračuje poměrně zdárně. Myslím, že do konce léta budou rekonstrukční práce na vodovodu dokončeny včetně vyspravení povrchu asfaltem. O konečné formě ovšem zhotovitelská firma ještě jedná se Správou a údržbou silnic, protože se jedná o krajskou komunikaci. V místech, kde jsou až dvě rýhy výkopů, se možná povrch bude opravovat celoplošně. V místech s jedním výkopem se zazáplatuje pouze jeden výkop. Jednání však stále probíhají, takže nechci předbíhat.

Co je nyní v Mělnické ulici nejdůležitější úkol?
Rozhýbat krajský úřad, aby pokračoval v projektování celého průtahu. Tuto záležitost, která se momentálně zastavila, jsem zmiňoval už v našem předcházejícím rozhovoru. Problém kraj zdůvodňuje tvrzením, že nemá personální kapacity.

Má město prosbu k vlastníkům nemovitostí v Mělnické ulici?
Lidé by měli zvážit výměnu vodovodních přípojek, dokud tu je zhotovitelská firma. Protože investor VKM (Vodárny Kladno – Mělník) změnil strategii a oznámil, že nebude financovat veřejnou část přípojek, finanční zátěž je nyní na občanech. Moment, kdy by se dělala finální úprava povrchu Mělnické ulice za pár let, je vůbec poslední možná chvíle, kdy by se dalo něco měnit.
Rekonstrukce Boleslavské ulice
Jaká bude cena vodovodních přípojek?
Ty jsou levnější, neboť se dělá užší a méně hluboký výkop. O možnosti poskytnout občanům finanční úlevu jsme uvažovali v podobném režimu jako s kanalizačními přípojkami. Zastupitelstvo, jehož další zasedání bude v září, však o této záležitosti zatím nejednalo.

Při předpokládaném dokončení prací v Mělnické přestanou platit dopravní omezení?
Ano, v tomto úseku budou zrušeny všechny objížďky a situace se vrátí do normálu. Příští rok by se měly v této oblasti (Zahradní – směrem od kostela k Mělnické, Mělnická, Žižkova, Cinibulkova) dávat do země kabely ČEZu.

Znamená to, že např. nová komunikace v Zahradní ulici bude nějak zasažena?
Nikoli, výkop bude situován tak, že půjde mimo těleso vozovky, případně se silnice podvrtá. ČEZ nyní aktualizuje svůj starší projekt a po získání všech povolení tuto akci provede v příštím roce.

Nehrozí znovu jednosměrný objížďkový režim?
Ne, ten nebude nutný, protože kabely bude ČEZ ukládat vesměs do chodníků a do zelených pásů. Komunikace budou přeťaty pouze párkrát, což se bude řešit buď podvrtem či rychlým překopem.

Připravuje ČEZ další úpravy ve Mšeně?
V areálu staré školy zbuduje novou trafostanici, která bude umístěna v oblasti zahrádek. Silná trafostanice bude propojena s další u hřbitova a časem také s tou, co je na Podolci. Takové zaokruhování sítě je velmi důležité pro stabilitu dodávek ve Mšeně. Když už se bude kopat, chceme souběžně vyměnit kabely veřejného osvětlení. K výměně rozhodně přikročíme v Zahradní ulici. V jiných úsecích bude rozhodovat stav finančních prostředků, minimálně uložíme chráničky. Výměna osvětlovacích těles by se dělala až s dokončením komunikací.
Rekonstrukce Boleslavské ulice
ČEZ plánuje aktivity i mimo Mšeno?
Do poloviny srpna by měla být dokončena akce ve Vojtěchově, kde už jsou položeny nové kabely, čekáme na dodávky svítidel. Poté budou postaveny nové lampy, demontovány staré betonové stožáry spolu se starým osvětlením. Vojtěchov poté bude další krásnou částí našeho města bez visících kabelů a betonových sloupů. Ve stejném termínu by se mělo dokončit i propojení trafostanic Ráj a Romanov, což opět přinese vyšší bezpečnost dodávek elektřiny pro celé Mšeno.

Co byste řekl k rekonstrukci Skaliček?
Je to velmi náročná stavba, asi nejnáročnější, co sem tu zažil. I náměstí bylo velmi komplikované, ale Skalička jsou ještě větší problém kvůli příkrému svahu, složitým geologickým poměrům, návaznosti na okolní objekty plus estetické nároky jádra památkové zóny. Nemluvě o potížích s některými vlastníky objektů. Posouváme se však pomalu vpřed a nechceme nic urychlovat na úkor kvality. Termín dokončení je plánovaný na konec srpna a v tuto chvíli to vypadá, že by se mohl stihnout.  

Jaká další akce je v stadiu zrodu?
V tuto chvíli se přepracovává projekt splaškové a dešťové kanalizace v Sedlci. Optimalizuje se jak z pohledu investičních, tak následně provozních nákladů. Současný stav byl veřejnosti představen na Kulatém stole MA21, kde jsme si vyjasnili sice plno věcí, ale některé otázky zůstávají. O rozsahu a stanovení etap se rozhodne v dalších krocích. Vlastní stavba by měla začít příští rok na jaře. V Sedlci nabízíme vlastníkům nemovitostí možnost získání projektu na přípojky za pomoci města, což znamená, že do konce září bych měl mít jednotlivé projekty na stole.

Jak vypadá situace se stavebními parcelami v lokalitě Na čihadle?
Několik žadatelů podalo žádost. Na území jsou parcely pevně vytýčeny, jsou připraveny všechny přípojky. Nyní ladíme podmínky prodeje tak, jak ho schválilo zastupitelstvo. V průběhu září je zveřejníme a vypíšeme soutěž na prodej prvních dvou parcel.

Co plánujete vylepšit přímo ve městě?
Chystáme se vyhlásit soutěž na rekonstrukci části oplocení koupaliště, abychom znali objem potřebných financí. Realizaci předpokládáme v průběhu příštího roku. Dále chceme na koupališti měnit krytinu na střeše, což nejspíš proběhne ve dvou etapách. Bude tam i nadále plech, ale s lepším řešením konstrukčních vrstev – provětrávání a fólie.

Na webu města padl i dotaz, zda se na lázních počítá s vytvořením pískové pláže...
Nic podobného se v dohledné době nechystá. Oprava oplocení a střechy bude znamenat dost starostí. Je však pravdou, že za první republiky tam pískové plochy opravdu existovaly, nicméně po čase byly zrušeny.

Co dalšího se městu podařilo?
K závěru spějí komplexní pozemkové úpravy katastru Skramouš, kde už je hotová nová katastrální mapa. Po žních dojde k faktické reorganizaci půdních bloků a začne se tam nově hospodařit. Začnou se projektovat i společná zařízení, což jsou zejména zpevněné cesty a suché poldry pro zlepšení odtokových poměrů při záplavách. Sice městu ubyla orná půda, ale získali jsme více ploch zeleně a zatravněných ploch, čímž chceme zpomalit nátok vody z polí do obce. Do konce léta bude zahájena další pozemková úprava na Olešně, zejména v části u silnice Ráj – Dubá směrem k Libovici. V rámci těchto úprav chceme získat všechny pozemky pod cestou do Brusného, což by mohlo vést k zahájení projektu na generální rekonstrukci této komunikace. V základní škole došlo k rekonstrukci osvětlení v suterénu, kde se kompletně předělávala elektroinstalace. Věřím, že do začátku školního roku bude vše úspěšně dokončeno.

Blíží se říjnové komunální volby (10. – 11. října 2014). Jak to vypadá s Vaší kandidaturou?
Je pravdou, že se mnoho lidí ptá, zda budu kandidovat. Sděluji, že budu, protože jsem byl některými lidmi přesvědčen, abych to ještě jednou zkusil. Cítím zodpovědnost za množství rozpracovaných projektů. Myslím, že se nám podařilo sestavit zajímavou kandidátku. Věřím, že si občané z této nabídky některé osobnosti vyberou a že se opět podaří sestavit pracující orgány města s tahem na branku.

Rozhovor vedl Karel Horňák