Kostel sv. Martina - Masarykova uliceOlešnoOlešnoMěstské lázně po sezóně

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

© 2025 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Kalendárium Mšenska


Kahler Václav (* 8. 8. 1910 Řepín † 3. 1. 1985), kapelník. Vystudoval střední školu, pracoval jako účetní, v roce 1945 založil kapelu s názvem Osvětová beseda Řepín, kterou tvořilo 50 muzikantů. Vystupoval s ní v rozhlase, na různých slavnostech v Praze i ve Středočeském kraji. Byl také dlouholetým vedoucím místního ochotnického divadla.

Píšková Julie (* 17. 5. 1847 Mšeno u Mělníka † 26. 8. 1940), veřejná činitelka. Dcera dlouholetého starosty Mšena Karla Červenky (v roce 1878 napsal Památky města Mšena) se usadila po různých životních nesnázích v USA, kde se provdala za bývalého mšenského mydláře Jana Píška, majitele farmy v Dakotě. Po jeho onemocnění se spolu vrátili v roce 1920 do rodného Mšena, kde po smrti manžela se věnovala ušlechtilým veřejným akcím. Finančně podpořila výstavbu městského sirotčince, českobratrského kostela, pomáhala církvi, Sokolu, divadelnímu spolku Mácha, dala zhotovit a postavit pomník T. G. Masaryka a zaplatila postavení pomníku padlým. Bylo jí uděleno čestné občanství města Mšena.

Nedoma Josef (* kolem roku 1800 Vysoká † ?), učitel. Působil na evangelické škole ve Vysoké. Přeložil anglické dílo Johna Bunyana (1628 – 1688) o dvou dílech Cesta křesťana z města zkázy do blahoslavené věčnosti, které vyšlo česky v roce 1816 a 1864.

Kraus John Hanuš (* 1925 Praha), židovský a politický činitel. Syn MUDr. Augusty Krausové – Pickové (* 1897 Mšeno), jejíž dědeček byl ze staré židovské rodiny Picků z Mladé Boleslavi a znal se dobře se spisovatelem Vojtěchem Rakousem. Rodiče svěřili svého syna do péče anglikánské (tedy evangelické, protestantské) mise (Church of England), která poskytovala přístřeší židovským dětem. Do Londýna přijel spolu s dalšími 24 dětmi z Československa ještě před osudným 15. březnem 1939. Po středoškolském studiu Prvního čs. státního reálného gymnázia ve Velké Británii se stal příslušníkem čs. vojenské jednotky, s níž bojoval jako tankový kulometčík až do konce druhé světové války a byl účastníkem slavnostního defilé v Praze. Vrátil se poté do Londýna, kde žili jeho rodiče, kterým se podařilo za války emigrovat do Velké Británie. Nastoupil zaměstnání u Organizace spojených národů v Ženevě a působil ještě v dalších mezinárodních organizacích. Spolu se svou ženou – švýcarskou právničkou – se stali zakladateli ženevské liberální židovské obce. Rodnému Mělnicku se přihlásil v roce 2000 ze Ženevy, kdy začal historický výzkum a jeho projekt Prázdná místa, který připravilo tehdejší Okresní muzeum Mělník. Dodnes nese v sobě rodinnou výchovu podle židovské bible (Starého zákona), Mistra Jana Husa a T. G. Masaryka.