vzor dlažby na náměstí Míru, foto: Petra NejedláBezděz (foto: Zd. Bergl)OlešnoSousoší Immaculaty na nám. Míru

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

© 2025 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Risk byl jednoznačně ziskem


Starosta Mšena Martin Mach v rozhovoru o rekonstrukci Jezerní ulice

Mšeno – Další ulicí, která se ve Mšeně dočkala nového „kabátu“, je Jezerní. Slavnostní otevření, které se konalo v úterý 20. prosince 2015, se stalo příležitostí k rozhovoru s Ing. Martinem Machem, starostou města.

Kdy se zrodil nápad rekonstruovat jednu ze mšenských ulic?
Letos na jaře, takže mohu směle říct, že v Jezerní se jednalo o nejrychlejší projekt v historii Mšena. Cestu nám usnadnil fakt, že operační program Střední Čechy nečekaně vypsal dotační výzvu na opravu komunikací, neboť zbyly finance z různých vratek a pokut. Přihlásit se tedy mohli jen ti, kteří byli připraveni, navíc výše dotace nebyla předem stanovena.

Mšeno tedy patřilo k těm připraveným?
Bohužel ne, ale předpokládali jsme, že termín lze stihnout. Poté, co radní tento záměr v dubnu schválili, jsme se rozhodli zariskovat. Proto jsme urychleně vybrali ulici, která musela splnit nejrůznější kritéria. Především to musela být lokalita veřejného zájmu, k čemuž hodně pomohlo také koupaliště, Debř či mšenská jezera, a dále možnost připojení na krajskou silnici.

Proč dostala přednost právě Jezerní ulice?
Zvažovali jsme i další mšenské ulice, u nichž by ovšem byla časově náročná stanoviska dalších státních orgánů. Jezerní z výběru vypadla jako jediná možná, u níž šlo provést opravu bez stavebního povolení, což se z hlediska času ukázalo jako klíčové. Komunikace se musela zaměřit, provést nějaké sondy, aby se zjistil stav podloží a inženýrských sítí, a velmi rychle naprojektovat.

Kolik času zabrala tato fáze?
Zhruba čtrnáct dnů, kdy jsme s mladoboleslavskou projektantkou Evou Škvarekovou, s níž jsme se znali z dřívější spolupráce. Velmi rychle připravila potřebné výkresy a v hodině téměř dvanácté (v polovině května) byla podána dotační žádost. Ta byla začátkem léta úspěšně přijata, a proto jsme zahájili výběrové řízení na zhotovitelskou firmu.

Kdy jste se dozvěděli objem prostředků, které vám budou přiděleny z operačního programu?
My to vlastně přesně nevíme ani dnešního dne. Proto si město na akci muselo vzít úvěr, což zastupitelstvo schválilo i bez toho, že by znalo výši dotace, která může činit 80 % nákladů, ale také nulu. S tímto rizikem jsme šli do zmíněné opravy komunikace v Jezerní ulici.

Která firma byla nakonec vybrána?
Na konci července jsme vybrali nadnárodní firmu Colas, která má v ČR nám nejbližší pobočky v Praze a Mladé Boleslavi. Cena byla sice vyšší, než jsme čekali, protože podobných akcí na krajské úrovni byla spousta, a času bylo málo. Ne každá firma chtěla přistoupit na riziko krátkého termínu a případných sankcí za jeho nesplnění. Prací nebylo opravdu málo, vždyť prostavět za tři měsíce deset milionů korun je skutečně velký objem zakázky.

Vidím, že se bral v úvahu doslova každý den...
Původně se oprava měla zahájit až začátkem září, tedy po skončení koupací sezony na koupališti. Vzhledem k úspoře času jsme přední část ulice stavbařům předali již v půli srpna, oblast u koupaliště přišla na řadu v prvních zářijových dnech.

Jak jste byli spokojeni s vybranou firmou?
Musím velmi ocenit její přístup, protože to jsme tady ještě nezažili – jednak po stránce odborné kvalifikace a kvality práce, ale i nasazení pracovníků. Ti pracovali zprvu dvanáct hodin denně, šest dní v týdnu, což bylo nakonec rozšířeno na sedm dní v týdnu. Naštěstí vše klaplo, stavba byla dokončena a v listopadu „zúřadována“.

Nic tedy nebránilo tomu, aby opravená Jezerní ulice byla slavnostně otevřena...
V úterý 22. prosince v 10 hodin dopoledne byla nová komunikace slavnostně otevřena za účasti dr. Milana Němce, náměstka středočeského hejtmana. Nyní už jen čekáme na platbu z fondu.

Jak vypadá prognóza naplnění dotace?
Protože se některé projekty v závěru letošního roku nestihly realizovat, věříme, že bychom mohli dostat maximální výši 80 %, což přestavuje částku zhruba osm milionů Kč. Hodnota díla činí včetně dalších služeb asi 9,8 milionu Kč.

Co bylo na celé akci nejdůležitější?
Stanovení nekompromisního časového harmonogramu, který byl rozdělen po dnech, aby mohl být dodržen.

Karel Horňák