FaraonOlešnoSkalička v ziměMěstská pečeť

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

© 2025 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

S doktorem o dietách, vážně i úsměvně


Obézního Vietnamce nebo Japonce jen tak nepotkáte

Média nás neustále bombardují, že nadváha a obezita jsou celosvětový problém, který způsobuje cukrovku, vysoký krevní tlak a řadu dalších chorob. Jistě, je tomu tak, ale zapomínají dodat, že hlavní příčinou je dekadentní konzumní přístup ke stravování, který se týká takzvané civilizované společnosti. Větší problém lidstva je hladovění a chudoba způsobující podvýživu obyvatelstva Afriky a větší části Asie, kdy jejich samozvaní vycpaní diktátoři pobírají příspěvky či podporu západních demokracií a zcela kašlou na své lidi.

Smyslem není přežírání
My patříme do první skupiny, zatím. Ale není to žádná výhra v loterii. Zapomínáme, že smyslem života není přežírání a necháme se unášet různými nápady amatérských kuchařů, kteří nám radí jak obohatit jídelníček, abychom náhodou nezhubli. Různé přihlouplé soutěže, kdo připraví něco nového a vydatnějšího z umělých ochucených surovin, hlavně aby to vypadalo nezávisle na kvalitě, jsou každodenní a bohužel oblíbenou realitou téměř všech našich televizních programů. A k tomu reklamy na přeslazené polojogurty, smažené brambůrky, čokolády a ochucené tyčinky, aby se i naše děti náhodou necítily ochuzené.

V našem pošetilém hrnutí na Západ zapomínáme na dobré návyky našich předků, kdy obiloviny, brambory, jednoduché polévky, dary lesa a rybníka tvořily základ naší stravy připravované výhradně doma. Maso jednou týdně, uzeniny o svátcích a návštěvy restaurací jen u příležitosti svatby, narozenin nebo pohřbů. No a jednou za rok pořádná zabijačka a šlus.

Pomalu, ale jistě se začínáme posunovat v žebříčku nadváhy a obezity na přední místa ve světě. Není jistě na škodu se proto podívat, co nám ještě chybí, abychom dosáhli samotného vrcholu. Dlouhodobým lídrem z hlediska počtu obézních lidí je Americká Samoa, kde si přes 90 procent obyvatel užívá nadváhy díky imigrantům, kteří přivezli všechny „vymoženosti“ americké kuchyně, zejména uměle zpracovaná tučná jídla a přeslazené nápoje, které nahradily přirozené ovocné šťávy, sladké brambory a ryby.

Američané tak klesli na žebříčku o pár míst dolů, ale jejich frustraci úspěšně rozptylují školáci, kteří mají v oblibě ochucená mléka a obohacené sladké tyčinky. Pomocnou ruku jim nabízejí i četní zaměstnanci všemožných institucí, kteří celý den civí do počítačů, jednou rukou ovládají myš a v druhé drží hambáč nebo oplatku.

Hodně vysoko na žebříčku obezity jsou Němci díky pivu a nadměrným chutným porcím jídla a nedostatku pohybu. Naše nižší životní úroveň nám zatím takové přežírání neumožnuje, ale je to jen otázkou času, kdy naše západní přátele doženeme. Pokud ne, můžeme si vzít příklad z takové Bosny a Hercegoviny, kde jsou lidé odkázáni na levné potraviny a moučné výrobky.

Se sladkostmi bez pohybu
Cestování nám poskytlo možnost podívat se do muslimských kuchyní a užívat si nadměrnou konzumaci všech možných sladkostí, žádný pohyb na plážích a neomezená donáška jídla a pití až k lehátku. To se stalo ideálním prožitím zasloužené dovolené až na občasné vybuchnutí nějaké odložené tašky. S přílivem imigrantů se jistě máme na co těšit. Ale konec sarkasmu.

Vietnamci jedí zdravě
Příklad bychom si měli vzít spíše od našich přátel z Vietnamu a jejich jednoduché kuchyně postavené na rýži a drůbeži bez zbytečných salámů, párků a jiných uzenin. Ostatně vidět obézního Vietnamce, pokud ovšem výjimečně nepodlehl západnímu způsobu života, je ještě méně pravděpodobné než spatřit bílou vránu. Štíhlí jsou i Japonci díky konzumací ryb nebo Etiopané věnující se běhu nejenom v rámci maratonů, ale i při každodenním těžkém životu postaveném na honbě za malým výdělkem. Tady ale již začíná podvýživa, a to je již jiná kapitola.

Když Bůh požehná, tak pokračování za měsíc.

Ivan Heidler