Boleslavská ulice a školaNáměstí Míru panoramatickyČerník (foto: O.Vokál)Vojtěchov

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

© 2025 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Nejdůležitějším úkolem je stavba kořenové čistírny


říká starostka Vrátna Magdalena Formánková v rozhovoru pro Mšensko

Vrátno - Magdaléna Formánková se vrátila do kanceláře nově zrekonstruovaného obecního úřadu ve Vrátně po dvanácti letech. V letech 1990 – 2002 stála v čele obce, která směrem na Mladou Boleslav bezprostředně sousedí se Mšenem.

Co pro vás znamenalo toto zmiňované dvanáctileté období?
Především velkou spoustu práce. Podařilo se nám získat finance na úpravu několika polních cest v našem okolí. Nákladem 850 tisíc Kč byl vyčištěn zdejší kal. Rekonstrukcí prostor ve staré škole jsme v r. 2001 zásluhou dotací a pojištění získali celkem pět obecních bytů.

Vaši obec zdobí několik pěkných bran u vjezdů do domů...
Na jejich úpravy se nám podařilo sehnat dotace od státu ještě před vydáním restitucí. Pomohlo nám k tomu dokončení pozemkových úprav v obci. Dokončili jsme rovněž kanalizaci na povrchovou vodu u bytovek a vily čp. 10.

Centrem veškerého dění v malých obcích bývá většinou hospoda. Jak jste ji řešili u vás?
Ve Vrátně ji dříve provozovala Jednota, která chtěla objekt hospody prodat. Podařilo se nám za velmi rozumnou cenu a za pomoci dotací ji odkoupit. Nyní ji obec také provozuje. Vedle pohostinských služeb slouží jako společenská místnost pro občany, aby měli možnost se sejít při nejrůznějších příležitostech.

Co je v současné době pro vaši obec nejdůležitějším úkolem?
Kořenová čistírna odpadních vod. Už jsme si obstarali všechna potřebná povolení, takže jsme mohli zadat zpracování projektu v ceně 350 tisíc Kč. Nyní sháníme dotace, abychom pokryli náklady stavby, které budou činit odhadem cca 19 milionů Kč. Součástí projektu by měl být i hezký rybníček.

Zeměpisná poloha Vrátna není zrovna nejšťastnější, že?
Já říkám, že jsme v „Bermudském trojúhelníku“, tedy na rozhraní okresů Mladá Boleslav, Mělník a Česká Lípa. Přestože musí naši občané poměrně daleko dojíždět, obec se přesto začíná zalidňovat. V poslední době se tu narodilo několik nejmladších občánků a já jen doufám, že příznivý trend bude pokračovat i do budoucna.

K rozvoji obce by pro zájemce nepochybně přispěla možnost postavit si nové bydlení. Jak jste na tom se stavebními parcelami?
Budu otevřená. Vrátno nedisponuje vůbec žádnými stavebními parcelami a ani do budoucna nemá šanci je získat. Sice vlastníme cca 150 hektarů lesů, o které se stará pan Jiří Dvořák a z nichž plyne pro obec nezanedbatelný finanční příjem. Stavební parcely však nabídnout nemůžeme. Navíc jsme darovali pozemek pod rozhlednou na Vrátenské hoře s podmínkou, že musí mít v názvu Vrátenská rozhledna.

Chybí rovněž potřebná infrastruktura, viďte?
Je pravda, že vedle hostince tu další věci chybějí. Máme autobusové i vlakové spojení a snažíme se finančními příspěvky udržet v provozu pojízdnou prodejnu, byť si řada lidí nakoupí buď ve Mšeně, nebo v Mladé Boleslavi.

Jaké kulturní vyžití můžete svým občanům nabídnout?
Už jsme mluvili o využívání obecní hospody na veřejná zasedání zastupitelstva. Kromě toho pořádáme zájezdy do liberecké zoo, byli jsme s dětmi v Divadle Spejbla a Hurvínka a v milovickém Mirákulu. Staráme se rovněž o doplňování dalších prvků na dětském hřišti. Velmi oblíbená jsou posezení s hudbou a občerstvením pro seniory.

Co se vám podařilo v poslední době?
Byla to především smlouva o sdružených prostředcích pro Sdružení dobrovolných hasičů Mšeno, které nám při výhodnějších podmínkách zajistí péči v požární ochraně domů v naší obci.

A jaké plány máte pro nejbližší období?
Především opravit poslední bránu, která ještě zůstala v majetku obce, a provést několik úprav v obecní hospodě.

Karel Horňák