RájHistorická listina z roku 1352 - více v kapitole HistorieSedlecOlešno

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

© 2025 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Mšeno 1989: tajné školení navštívil i Jar. Foglar


Mšeno – Nespokojenost se současnou politickou situací, konkrétně s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou vlády Andrejem Babišem vyjádřili při reflexi v závěru vzpomínkového večera k 30. výročí listopadu 1989 jeho hosté - bývalý disident Jan Ruml a mšenský občan Vladimír Hulín. Nevyznělo to ovšem tak, že nemá smysl nic dělat a zůstat pasivní.

„Je podstatné, že se probouzí občanská společnost a to je důležité,“ podotknul Jan Ruml, který byl jedním z výrazných aktivistů sametového převratu v Československu. Vladimír Hulín, který byl v době minulého režimu aktivní ve skautském hnutí, vyjádřil naději, že lidé dostanou rozum a budou volit jiné lidi. Reflexe současnosti vyplynula ze současného pohledu na události z průběhu roku 1989.

Mšenští divadelníci Dana Sobotková, Václav Novák a Jiří Fanta v několika vstupech přečetli úryvky z prohlášení Charty a k tomu jako protipól texty Rudého práva či části projevů představitelů KSČ. Vždy následovala píseň Karla Kryla, v jednom případě zpívala Hana Zagorová či zazněla skladba od Led Zeppelin - oblíbené skupiny Václava Havla. Písně pouštěl z dobového gramofonu Radek Sobotka.

Díky četbě úryvků a hudbě byli účastníci vtaženi do atmosféry událostí před třiceti lety, které svými vzpomínkami zpřítomnili oba hosté. Demonstrace v Palachově týdnu na Václavském náměstí, petice Několik vět a projev Miloše Jakeše na Červeném Hrádku, inzerát s blahopřáním Ferdinandu Vaňkovi alias Václavu Havlovi v Rudém právu a prohlášení OF doplněné o část projevu Miroslava Štěpána v ČKD.

Jan Ruml popsal, jak se mu s kolegy z Originálního videojournalu podařilo pomocí falešné kamery obelstít StB a natočit kompletní průběh demonstrací Palachova týdne. Vladimír Hulín připomněl, že v září 1989 se ve středisku Sever ve Mšeně konalo celostátní týdenní tajné školení ilegálních skautských vedoucích z celé republiky, kterého se zúčastnil i Jaroslav Foglar.

Moderátor Michal Šimek přečetl několik poznámek o sametovém převratu ve Mšeně, které zaznamenal mšenský učitel Bohumil Fuxa - začalo to poslechem Svobodné Evropy 17. 11. a přes založení OF ve škole i ve městě skončilo kooptací vybraných členů OF do zastupitelstva a odstoupením tajemnice MěNV.

Vladimír Hulín se podělil o své dojmy z cesty do Mšena v listopadu 89 se dvěma studenty a hercem – oběd v restauraci U Lva před ztichlými hosty, vykoupení v Praze nedostatkových svíček v místní drogerii a návštěva školy.

Nejzásadnější otázkou položenou v diskusi bylo, zda se někdy Jan Ruml coby ministr vnitra zabýval pozadím vzniku a činnosti Prognostického ústavu před listopadem 89, ze kterého do OF přišli Václav Klaus a Miloš Zeman.
„Nikdy jsem se tím nezabýval. Nyní po třiceti letech to začali zkoumat novináři,“ odpověděl.

M. Šimek