OlešnoOltář v kostele sv. MartinaVěž kostela sv. MartinaZávěsný znak

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

© 2025 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Město nemá mezi obyvateli dělat rozdíly


Mšeno - Nepříjemným překvape37ním na únorovém jednání zastu37pitelstva města byla informace, že bezplatný svoz bioodpadu platí jenom pro centrální část Mšena a ne i pro obce, které jsou jeho sou37částí. Obyvatelé Sedlce, Hradska, Ráje, Vojtěchova, Olešna, Brusné, Romanova a Skramouše nemají na tuto službu nárok, ačkoliv po37platek za svoz popelnic je ve všech částech obce stejný. Za všemi vy37moženostmi města si lidé z vesnic musí dojet, Mšeňák si dojde. A teď další rozdíl. Od letoška po37skytujeme tuto svozovou službu „sami sobě“. Zajišťovat ji budou technické služby města a její za37městnanci a nabízíme lepší kom37fort pro koncové uživatele (svoz je bezplatný).

Radnice zdůvodnila rozhodnutí nesvážet bioodpad v městských částech tím, že jezdit po vesnicích je velice nákladné a předpokládá se tam především kompostová37ní. Tento model přejala obec od předcházející svozové firmy, která v oblasti svozu odpadu podniká, a musí se tak vždy řídit zisky. Obec by ale neměla dělat rozdíly a dělit občany na ty, kteří se městu vypla37tí a nevyplatí, a měla by nabízet svoje služby občanům spravedlivě a všem stejně dostupně.

Správné by bylo zjistit zájem majitelů nemovitostí a bytových domů, ten vyhodnotit a pak se rozhodnout. V případě malého zájmu pak lidem vysvětlit, že jez37dit k nim pro pár popelnic by bylo příliš drahé.

Návrh na zjištění zájmu občanů o hnědé popelnice ovšem zastupi37telstvem neprošel.

Bioodpady jsou nejvýznamnější částí komunálních odpadů. Výše nákladů obcí na bioodpady zále37ží na tom, kolik kilogramů bio37odpadů obec vytřídí na jednoho obyvatele. Hlavní je jistě domácí kompostování, aby co nejméně zbytků končilo ve směsném odpa37du. Obec Mšeno podpořila kom37postování nákupem a bezplatným zapůjčením kompostérů obča37nům. Další možností je svoz bio37odpadu z hnědých popelnic přímo od domů. Je to sice pro obec draž37ší způsob, ale vcelku i tak ušetří. Do hnědých popelnic můžou totiž přijít i kuchyňské odpady, a sníží se tak celkově produkce směsné37ho odpadu. Čím více surovin obec vytřídí, tím méně bude platit za likvidaci odpadu na skládce a ve spalovnách.

Život na venkově se rychle mění a co platilo před deseti lety, dnes neplatí. Mladí lidé jsou vzdělaní, uvědomělí a k přírodě se chovají jinak než jejich dědové. Takže kdo nechcete vyvážet posekanou trávu nebo listí „do lesa“ a na kompost se vám nehodí nebo ho nemáte, můžete se o kompostovací nádo37bu přihlásit.

Je opravdu možné, že nikdo z občanů městských částí obce ne37bude hnědou popelnici chtít, ale fér by bylo se jich alespoň zeptat.

Mezi bioodpad patří: tráva a plevel, zbytky ovoce, zeleniny, ká37vový a čajový odpad včetně filtrů, zbytky rostlin, piliny, dřevní štěp37ka z větví stromů a keřů, zemina z květin, spadané ovoce, podestýlka z chovu drobných zvířat atd.

Naopak do hnědé popelnice ne37patří: kosti, oleje a tuky, uhynulá zvířata, sáčky z vysavače, pleny, exkrementy a podobné biologicky nerozložitelné odpady

Marcela Prieložná
Pro Mšeno