RájSkalní útvar PokličkySkalní útvar Žába, pod romanovskou hájovnouVečer před kostelem sv. Martina

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

© 2025 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Zpátky ke kořenům s Evou Černohorskou


Romanovské přibližuje další matrika

V tomto díle našeho putování do historie ukončíme naši pouť do Romanova.
Z posledních dvou dílů již víme, jak přišel Romanov ke svému názvu, že zde stála tvrz nebo kdo jej vlastnil. Tentokrát se podíváme na ty, kteří na Romanově hospodařili.

Hned na začátku vás ovšem musím upozornit na novinku spojenou s internetovou archivní badatelnou (http://ebadatelna.soapraha.cz). Nově zde naleznete knihu s názvem Mšeno 39, netradičně obsahující část jak o narozených, tak o zemřelých. Každého zapáleného badatele jistě potěší, o jaké roky se jedná. V případě narozených můžete vyhledat záznamy z let 1872–1890, zemřelé dokonce až do roku 1941. Na matričních úřadech jsou sice k dispozici ještě novější matriky, ale těch se online dočkáme až poté, kdy uplyne 100 let od posledního zápisu narození nebo 75 let od posledního zápisu úmrtí.

Vraťme se ale zpátky ke knize číslo 39. Popisek knihy jasně vymezuje lokality (najdeme zde záznamy pouze o občanech Mšena a Romanova) a původce, v tomto případě se jedná o římskokatolickou církev. Pokud by vás zajímaly záznamy evangelické církve, naleznete je na ebadatelně také, zde ovšem Romanov budete hledat marně. Krasopisné písmo nebude nikomu dělat obtíže, hravě přečtete veškeré zápisy. Jak jsem doporučovala v prvních dílech našeho seriálu, vždy je lepší začít luštit čitelné záznamy a postupně se propracovat k těm méně čitelným.

Hledáme zástupce z Romanova a nacházíme jej na straně 128. Zápis z 29. června 1881 oznamuje radostnou událost - v domě číslo 7 na Romanově přišel na svět chlapec František Josef. Chybějící křížek znamená dobré zprávy, hoch se nejspíše dožil dospělosti. Nenápadná, tužkou dopsaná zpráva nás v tom utvrdí, František v roce 1921 změnil vyznání, je tedy jisté, že se dospělosti opravdu dožil. Otcem je Karel Rutte, zedník a syn Josefa Rutte, zedníka bydlícího tamtéž, a matky Marie, rozené Píčové. Za manželku měl Karel Annu, dceru Františka Nováka, chalupníka v Tetíně, a Anny, rozené Šťávalové. František není jejich prvním ani posledním dítětem, Karel s Annou již vychovávali Františka Karla, Vojtěcha a Marii. Za dva roky přišel na svět ještě Václav a po něm Antonie, Josef, Josefa a Anežka. Za několik let se rod s touto základnou bohatě rozvětví.

Zapátráme po rodičích dědečka Josefa. Narodil se jako syn Jana Rutte, mistra zednického z Romanova č. 4, a Alžběty, rozené Kurtlové. Zednické řemeslo se zde tedy dědí, zdalipak v něm pokračoval i některý z potomků Karla nebo jeho sourozenců? Matriky nám prozradí, že tomu tak opravdu bylo. Karlův bratr Jan byl zednickým pomocníkem ve Mšeně č.108. Byl jím i Josefův sourozenec Jan Nepomuk. A co mám s rodinou společného já? Moje prabába Anežka Černohorská, bydlící Romanov č. 3, byla kmotrou dětí Josefa a Marie.